21 października 2015

Chopin i spółka

Z nowymi emocjami jak co 5 lat przeżywałam Konkurs Chopinowski. W tegorocznej XVII już edycji zwyciężył Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Słuchałam bardzo uważnie, i było tam wszystko co polskie: i łzy, i deszcz, i pola i lasy skąpane w słonecznym dniu i dziewucha z zapaską. Zapach trawy śpiew ptaków i wściekłość narodowa. Wszystko było.  Słuchałam też koncertu w wykonaniu Szymona Nehringa z Polski. I smutno mi było, Dosyć twardo, ciężko, owszem z polotem i wirtuozerią ale bliżej Wagnera czy Debussego niż Chopina. Dla mnie za dużo patosu. Dziwny ten świat, skośnooki Azjata czuje lepiej polski klimat niż Polak  ... ale co ja tam wiem...

Seong-Jin Cho
 

Szymon Nehring

18 października 2015

Podróż...

Zrobiłam nowy film - prezentację. Wybrałam do niego kilka prac, które są bliskie podróży, drogi, niekoniecznie fizycznej. Mam nadzieję, że filmik się spodoba, zapraszam do obejrzenia.


12 października 2015

Ikona napisana - Matka Boża

I znów była przerwa w blogowaniu, ale tak jak u wszystkich moje dni nie chcą być z gumy. Czas jest wartością niezwykle nierówną, raz jest szybszy raz wolniejszy. Robi nas w konia i albo pędzi jak oszalały, abo zwalnia do granic wytrzymałości. Ostatnio moje twórcze zmagania dotyczyły napisania kolejnej już w moim życiu ikony. Tym razem miała być Matka Boża Nieustającej Pomocy, patronka najbardziej smutnych i potrzebujących, wszystkich którzy odczuwają szczególnie potrzebę miłości i opieki. Dosyć trudny temat, bo niezwykle popularny. Wszyscy ją piszą od nowa opierając się na kanonach. Ja zaś próbuję dojść swoją drogą do czegoś bardziej indywidualnego, bardziej opisującego mnie i mój świat. Często odstępuję od kanonów, zarówno kolorystycznych jak i symbolicznych. Najważniejsze, że zamawiającemu się podoba. A jak wyszło oceńcie sami.


MOJA MATKA BOSKA NIEUSTAJĄCEJ POMOCY
Ikona ręcznie pisana,
tempera jajowa na podkładzie gipsowo - klejowym,
deska 41x 31 cm.


A tu historia oryginalnego obrazu:


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails